Markiza balkonowa, czyli swoisty rodzaj daszka z płótna, chroniący przed warunkami atmosferycznymi. Potocznie porównuje się ją do dużego parasola, który rozkładany jest nad tarasami, balkonami lub terenami zielonymi. Wyróżnić możemy kilka rodzajów markiz, różniących się przede wszystkim montażem i estetyką.

Najpopularniejsze markizy, które warto na tym etapie wyróżnić, to:

  • markizy kasetowe – najpopularniejsze i najczęściej wybierane. Posiadają odpowiednie ramiona przegubowe lub teleskopowe, a płachta rozpościerająca się nad ziemią może przybrać kilka kolorów.
  • markizy balkonowe lub markizy tarasowe – przyjęło się, że markiza balkonowa ma prostszą konstrukcję niż markiza tarasowa, w rzeczywistości jest to umowny podział dotyczący tego, gdzie zamontowana jest markiza ponieważ wiele osób montuje markizy tarasowe również na balkonach.
  • markizy żaglowe – przybierające delikatną, minimalistyczną formułę, przypominającą żagiel statku. Najczęściej ich system sterowania opiera się elektronice.
  • markizy dwuspadowe – wolnostojące markizy, przypominające namiot. Ich montaż nie wymaga mocowania do ściany lub sufitu.

Rozróżnienie ich pozwoli nam zrozumieć poniższe sposoby sterowania, które głównie zależą od tego jaką markizę zdecydujemy się zamontować.

Systemy sterowania

Obecnie, decydując się na markizę tarasową uwzględnić musimy również formę sterowania lub rodzaj silnika, który pozwoli nam ją obsługiwać.

  1. Silniki sterowane pilotem – wbudowany w tzw. rurę nawojową silnik jest niewidoczny i nie psuje ostatecznego efektu wizualnego. Wyprowadzony z niego kabel elektryczny łączy markizę ze źródłem prądu. Markiza posiada wbudowaną automatykę, dzięki czemu reaguje na pilot, podobnie jak inne popularne sprzęty elektryczne.
  2. Silniki na włącznik – umieszczony na ścianie przycisk pozwala sterować markizą zarówno po zewnętrznej jak i wewnętrznej stronie elewacji.
  3. Czujniki słońca i wiatru – montowane do markiz z napędem elektrycznym. Jest to oryginalny rodzaj automatyki, reagującej na odpowiednie czynniki atmosferyczne.

Co ważne, w przypadku sterowania elektrycznego markiz, występują również w ofercie silniki z awaryjnym i bez awaryjnego włączania. Oznacza to iż ten pierwszy, w przypadku braku prądu, udostępnia możliwość ręcznego zwijania i zahaczania o specjalnie przygotowane „oczko”.

Poprzedni
Next post