Włoskie ogrody znane są z cudownych roślinności, wiecznie gorącego słońca i niezwykle charakterystycznych markiz balkonowych, które ochraniają nas od upałów i przelotnych deszczy. Na naszych, polskich ogrodach także możemy mieć namiastkę Toskanii czy Sycylii – co więcej, jest to łatwiejsze niż możemy przypuszczać.

Jak wygląda włoski ogród?

Włoskie, a zwłaszcza toskańskie ogrody, wykończone są kostką betonową, która w swym kolorze imituje tradycyjny piaskowiec. Alternatywą dla nich są płytki wykonane z terakoty lub naturalny, ubity żwir. Większość tarasów jest na tyle duża, że umożliwia ułożenie dużego stołu i krzeseł, które sprzyjają zapraszaniu całej, dużej, włoskiej rodziny. W związku z tym, iż śródziemnomorska wiosna, lato i jesień obfitują w duże upały i częste, przelotne deszcze, na większości balkonów możemy zauważyć rozwijane markizy tarasowe. Rozpościerają się one na szerokość całego tarasu, który sprzyja biesiadowaniu i wspólnemu jedzeniu. Jest to także niezwykle estetyczny akcent, który doskonale komponuje się z wolno rosnącymi drzewami cytrusowymi. Wielu Włochów, którzy prowadzą własną winnicę, sadzą przy domostwie winorośl. To one najczęściej oplatają przygotowane dla nich pergole roślinne i zapewniają cenny cień. Zadaniem markiz jest wiec ochrona przed parzącym słońcem zarówno mieszkańców jak i zasianej roślinności.

Aby nadać swojemu tarasowi taki niepowtarzalny, włoski klimat, pomóc ci mogą markizy w stylu Palladio. Jest to niezwykle elegancki rodzaj markizy, który montowany jest na specjalnych uchwytach, umożliwiających podnoszenie ramion do góry. To dzięki niemu osiągamy niezawodne działanie i możliwość zwijania i rozwijania, w upalne lub deszczowe dni. Model w pasy, wykończony falbanką, przywodzi na myśl małe, włoskie uliczki, które kryją w sobie lokalne bary czy kawiarnie. Większość tak zaprojektowanych osłon umożliwia montaż pełnej automatyki smart home, dzięki czemu jej użytkowanie jest niezwykle wygodne i szybkie. Najczęściej spotyka się je w odcieniach żółci i czerwieni, co stanowi idealną bazę do tworzenia dalszej, włoskiej aranżacji. Markizy świetnie sprawdzą się również w naszym klimacie – chroniąc przed gradem, zmienną temperaturą i powiewami wiatru.

Poprzedni
Next post