Styl industrialny – jakie rolety okienne pasują

Rolety okienne w stylu industrialnym

Styl industrialny swoje początki datuje na okres wielkiej recesji, mającej miejsce w Stanach Zjednoczonych. Jej konsekwencją był upadek tysiąca fabryk, które pozostawały przez lata opuszczonymi halami produkcyjnymi. Najpierw szpeciły miasta, stopniowo zyskując miano ciekawych i inspirujących. Na początku osiedlali w nich artyści – później stały się symbolem tak słynnych dzielnic jak np. Soho, które do dziś uchodzą za kwintesencje artystycznego ducha.

Do Polski moda ta napłynęła dużo później – na początku lat 90-tych. To wtedy też stare fabryki zostały zaadaptowane na mieszkania, a sława opisywanego stylu wymusiła na producentach osłon okiennych nowe produkty i rozwiązania.

Rolety okienne a cechy stylu industrialnego

Po wstępie można się już domyśleć jakie cechy przodują w stylu industrialnym. Po pierwsze, niczym w halach produkcyjnych, istotna jest przestrzeń – pomieszczenia przestronne loftowe, o wysokich sufitach są doskonałym sposobem na wykorzystanie inspiracji industrialnych.

Po drugie, we wnętrzach powinny przodować naturalne i proste materiały – poczynając od drewna, przez aluminium, kończąc na cegle i metalu. To głównie dzięki temu we wnętrzach królują czerwienie, beże, brązy i czernie. Tak, ozdobne rury, drewniane posadzki, aluminiowe wykończenia i surowe materiały to kwintesencja prawdziwego industrializmu. Ten specyficzny minimalizm oparty jest na niewielkiej ilości mebli, które podkreślają przestronność wnętrza. Warto tu nadmienić, iż meble zwykle posiadają „dusze”, zaskakując swoim designem i wykończeniem.

Ostatnim punktem, istotnym w aranżacji, są duże okna. Ich główną rolą jest oświetlić wnętrze naturalnym światłem. Pierwotnie okna pozostawiane były bez żaluzji aluminiowych i zasłon, jednakże życie wśród blokowisk i wzroku sąsiadów wymusiło niejako stosowania żaluzji drewnianych i aluminiowych lub rolet okiennych. Jakie zatem będą najodpowiedniejsze?

plisy_rolety plisowane_wrocław_perfecta

Jakie rolety okienne wybrać?

W wyborze rolet okiennych istotne jest, aby połączyć funkcjonalność z estetyką.  Ich rolą jest więc ochronić wnętrze przed wzrokiem sąsiadów, zapewniając nam kameralność i intymność. Po drugie, rolety ochraniają wnętrze przed uporczywymi promieniami słonecznymi i są doskonałym sposobem na dekorację okna i wnętrza.

Najpopularniejszymi roletami okiennymi, wykorzystywanymi w stylu industrialnym, są tzw. rolety poziome czyli ŻALUZJE DRENIANE LUB ALUMINIOWE. Ich prosta forma i używane materiały są niezwykle spójne z wybranym stylem. Aluminiowe rolety świetne komponują się z metalowymi i srebrnymi dekoracjami, a drewniane nadają wnętrzu ciepła.

Alternatywą dla nich są tzw. rolety pionowe VERTICALE, które dodatkowo, optycznie, wydłużają wysokość wnętrza, nadając mu strzelistości i podkreślając przestronność, która jest tak cenna w opisywanym stylu.

Poprzedni
Next post