Element dekoracji naszych ukochanych czterech kątów, pełniący dwojakie zadanie. Po pierwsze – chroni przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów, po drugie – ochrania przed uporczywym słońcem, który oślepia nas w południe. Wybierając rolety często zadajemy sobie pytania: jakie wybrać do naszego wnętrza? Które spełnią swoje funkcje i czy istnieją trendy, którymi powinniśmy się w tym wyborze kierować?

Rolety wewnętrzne

Zdecydowanie częściej wybierane są w przypadku mieszkań, kiedy to wymagania dewelopera nakładają na nas zakazy dotyczące dekorowania okien od zewnątrz. Obecnie na rynku wybrać możemy rolety dzień-noc, rolety rzymskie i plisowane. Każdy z nich wiąże się z inną specyfikacją, a wybór powinien uwzględniać wszystkie indywidualne cechy.

  1. Rolety rzymskie – wybierane rzadziej i bardzo często pomijane, co z punktu widzenia design ‘u może być mylące i zaskakujące. Wyróżniającym ich elementem jest sposób zwijania rolet. Każda warstwa nakłada się na siebie, a nie zwija w rolkę, umieszczoną na górnej framudze okna. Lekkie materiały oraz oryginalny sposób wykończenia z pewnością dodają elegancji, a także urozmaicają wnętrza. Niewątpliwym atutem jest możliwość mycia ich w pralce.
  2. Rolety plisowane – znane i często wybierane, składane w formie harmonijki. Umieszcza się je w prowadnicach lub zawiesza samodzielnie. Ze względu na umiejętności zwijania w dowolnym kierunku, stosuje się je najczęściej w oknach dachowych lub półokrągłych.
  3. Rolety dzień- noc – złożone z dwóch warstw materiału, pomiędzy którymi istnieją niewielkie przerwy. Regulacja przebiega w bardzo prosty sposób, pozwalając na dowolne dozowanie dostępu do światła. Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość całkowitego zasłonięcia okna, co docenią osoby z „lekkim” snem.

Rolety zewnętrzne

Wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych, a także działek i zabudowy przydomowej. Najczęstszym wyborem okazują się być rolety naokienne, nakładane lub elewacyjne. Ich dodatkowym atutem są właściwości antywłamaniowe, a w niektórych przypadkach – wygłuszające.

  1. Rolety naokienne – nakładane na górną ramę okna, kaseta zasłania znaczną część okna. Ze względu na ten element zaleca się je stosować w przypadku okien dużych i masywnych.
  2. Rolety nakładane – zakładane w pierwszym etapie montażu okien. Ukryta w ścianie kaseta nie zasłania części okna, a cały ten element nie jest widoczny na elewacji. Zalecane w przypadku nawet niewielkich okien, z uwzględnieniem okien montowanych w stanie surowym – zamkniętym.
  3. Rolety elewacyjne – jak sama nazwa wskazuje – montowane do elewacji nad oknami.
Poprzedni
Next post