Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem tarasu lub mieszkasz na ostatnim piętrze i dysponujesz przestronnym balkonem, markiza wydaje się idealnym rozwiązaniem, które zapewni Ci komfort odpoczynku podczas mniej korzystnych warunków atmosferycznych. Zanim jednak zabierzesz się za montaż markizy, dowiedz się czego unikać i jak postępować, by markiza służyła Ci przez długie lata.

Zamontowana markiza może przez wiele dni i tygodni sprawować się bez zarzutu, dając przyjemny cień i chroniąc przed deszczem. Wszystko może się zmienić, gdy zerwie się silny wiatr. Wówczas otwarta markiza zachowuje się trochę jak czasza paralotni lub żagiel. Normalnie takie przeciążenia nie są w stanie wyrwać markizy, ale nieumiejętny montaż może sprawić, że markiza wyskoczy z otworów i wyrwie lub wykrzywi kotwy.

Wybierz miejsce na markizę

Zanim zdecydujesz się na zakup markizy, zastanów się, gdzie będzie zamocowana. Dostępne są bowiem trzy możliwości:

  • Montaż markizy do ściany
  • Montaż markizy do sufitu
  • Montaż markizy do krokwi dachowej

Wybór miejsca montażu determinuje nie tylko rodzaj uchwytów, ale także dobór odpowiednich kotw. Najważniejsze jest to w przypadku ścian, które posiadają dodatkową izolację cieplną. Najpewniejszym sposobem montażu markiz do ścian izolowanych jest użycie kotw chemicznych, które działają na zasadzie adhezji, czyli powierzchniowego łączenia się dwóch substancji. Ich zaletą jest to, że nie działają na zasadzie rozporu, a tym samym nie powodują naprężenia na podłoże.

Najważniejsze wskazówki
  • Montaż markizy wymaga przynajmniej dwóch osób

Standardowa markiza tarasowa nie jest bardzo ciężka, ale może być nieporęczna dla jednej osoby. Tym samym w pojedynkę nie jest się w stanie tak precyzyjnie zamontować markizy, jak zrobi się to pracując w 2 osoby.

  • Skorzystaj z poziomicy

Samo przyłożenie uchwytów i zaznaczenie miejsca na otwory montażowe to zdecydowanie za mało precyzyjne działanie. Markiza wymaga, by zamontować ją idealnie poziomo. Skorzystaj więc z poziomicy (najlepiej laserowej) i sprawdź, czy otwory są prawidłowo rozplanowane.

  • Dokręć markizę mocno do ściany

Zamontuj uchwyty markizy balkonowej, mocno dokręcając je do ściany. Pamiętaj, by wykorzystać wszystkie uszczelki i podkładki dołączone do zestawu.

Jednym z najistotniejszych etapów podczas montażu jest rozpoznanie podłoża i wybór odpowiednich kotw. Jeżeli nie masz doświadczenia w montażu, radzimy skorzystać z doświadczonej ekipy montażowej. Zaoszczędzisz czas i zyskasz pewność, że nie uszkodzisz elewacji i nie doprowadzisz do powstania mostków termicznych.

Poprzedni
Next post