Jak zabezpieczyć pergolę przed zimą?

Deszcz, śnieg, przymrozki i wilgoć to typowe zjawiska występujące w klimacie zimowym dla polskiej strefy geograficznej. Pergola, która w upalne dni dawała cień i wytchnienie przed upałem, dzisiaj przywodzi tylko wspomnienie beztroskich chwil.

Zanim przyjdzie kolejna wiosna, a temperatura będzie zachęcać do spędzania czasu na świeżym powietrzu należy odpowiednio zabezpieczyć pergolę przed zimą.

 

Powinniśmy zaplanować prace zewnętrzne z uwzględnieniem dwóch kwestii: zabezpieczenie stałych elementów jak belki i konstrukcja pergoli oraz czy elementy ruchome, czyli meble ogrodowe. Niemniej w jednym i drugim aspekcie należy przeprowadzić swoisty „pergolowy remanent” i sprawdzić w jakim stanie technicznym znajduje się pergola oraz jej dodatki.

 

Zabezpieczenie elementów stałych

W zależności od tego czy zdecydowaliśmy się wcześniej na pergolę drewnianą czy metalową sposób konserwacji będzie się różnił. W przypadku drewnianych elementów (także mniejszych mebli ogrodowych) należy dokładnie sprawdzić ich stan po zakończeniu sezonu. Kiedy opadną liście dużo łatwiej będzie znaleźć w nich ubytki, które następnie należy uzupełnić. Jeśli z kolei ubytków jest dużo, należy wymienić cały element. Drewno przed konserwacją należy koniecznie przygotować do zabiegów pielęgnacyjnych: najpierw oczyścić je z wszelkich zabrudzeń, a w przypadku wyboru preparatu mającego nanieść kolor – usunąć wszelkie wcześniejsze warstwy lakierów i farb za pomocą papieru ściernego o gradacji 150-200.

Kolejnym krokiem jest wybór impregnatu do zabezpieczenia drewna.  W zależności od oczekiwanego efektu możemy wybrać impregnat, lakierobejcę lub olej. Należy zwrócić uwagę czym była zabezpieczana altana podczas ostatniego zabiegu konserwacji. Jeśli drewno traktowaliśmy olejem, należy również zastosować go tym razem. Analogicznie postępujemy z lakierem.

W przypadku pergol o konstrukcji aluminiowej / stalowej  należy umyć pergolę oraz jej konstrukcję i w miarę możliwości zabezpieczyć pergolę powłoką antykorozyjną. Drugim ważnym krokiem jest wysprzątanie dachu pergoli z liści oraz udrożnienie elementów, przez które woda odpływa na boki lub zgodnie ze pochyłem dachu pergoli.

Zabezpieczenie roślin

Rośliny, które nadawały do tej pory charakteru pergoli należy otoczyć szczególną opieką w okresie zimowym. Jeśli mamy otwartą pergolę musimy zwrócić uwagę na temperaturę tam panującą. Należy jednak zacząć prace  od tego czy w zeszłym sezonie zdecydowaliśmy się na rośliny jednoroczne czy wieloletnie. W zależności od gatunków oczekiwania bytowe są inne, niemniej chroniąc je przed zimnem zaleca się przeniesienie roślin do pomieszczeń lub zastosowanie otuliny ogrodowej.  Należy pamiętać o hartowaniu roślin kilka tygodni przed okresem wiosennym wystawiając je na zewnątrz na kilka godzin dziennie.


Perfecta Home – Sklep Galeria Wnętrz DOMAR we Wrocławiu
Chcesz poznać cenę produktu? Napisz do nas! salon@perfecta.pl lub zadzwoń 536 909 270 
Poprzedni
Next post