Jak urządzić piękny taras i przytulny balkon?

„Dom jest tam, gdzie serce Twoje”. W myśl tego przysłowia dbamy skrupulatnie o nasze cztery kąty, urządzając je i dopieszczając możliwie jak najczęściej. W pracach nad jego końcowym efektem nie powinniśmy zapominać o przylegających terenach, które tworzą spójną całość. Jak zatem sprawić by nasz taras i balkon były funkcjonalne, ale również przytulne i estetyczne?

Oto kilka sprawdzonych sposobów, które spowodują, iż Twój balkon lub taras będzie naprawdę imponujący.

Produkty zacieniające

Pełnią rolę nie tylko funkcjonalną, ale również estetyczną. To dzięki nim będziemy mogli spędzić czas na swoim tarasie niemalże zawsze, bez względu na zmieniające się warunki atmosferyczne. Szerokie możliwości spełniają rolę aranżacyjną – wspomagają i nakierowują rośliny do rozrostu, odgradzają oraz chronią. Opcji w tym zakresie jest bardzo dużo, dlatego też warto wziąć pod uwagę:

  • Markiza tarasowa i markiza balkonowa – czyli zadaszenie tarasu lub zadaszenie balkonu stworzone z płótna, zawieszane też często nad oknami lub terenami zielonymi. Tu wybór paść może na tradycyjne markizy kasetowe jak i dwuspadowe, przypominające namioty.
  • parasole – zarówno małe, znajdujące się przy leżakach, jak i duże, nad całymi częściami jadalnymi. To czy wybierzemy parasol kwadratowy czy okrągły, zależy od naszych indywidualnych preferencji i możliwości terenu, który zostaje zagospodarowany
  • pergole – budowla, stworzona z podpór i kratownicy, która umożliwia rozrost roślin, a także ochronę przed czynnikami zewnętrznym

Roślinność

Nic tak nie uzupełnia naszych mebli jak zadbane, zielone otoczenie. Dbanie o nie jest wyjątkowo trudne i wymaga ogromu włożonej pracy, ale bez wątpienia warto, dla efektu, który możemy uzyskać. Wybierajmy rośliny z rozwagą, tak aby nie wymagały zbyt dużej wiedzy i nakładu obowiązków. Warto rozważyć domowy zielnik, który dostarczać nam będzie zdrowych i zawsze świeżych ziół.

Oświetlenie

Wisienka na torcie całej aranżacji, która podkreśli wybrane punkty wystroju. Odpowiednio dobrane oświetlenie doda nastroju, ciepła, a także podkreśli elementy tarasu lub ogrodu. Wybierajmy światła punktowe, reagujące na ruch lub lampy solarne.

Poprzedni
Next post