Okres wiosenno-letni to wzmożony czas aktywności robactwa, które nie tylko potrafi nam uprzykrzać codzienne czynności, ale przede wszystkim tworzy realne zagrożenie dla naszego zdrowia. W przypadku uczuleń na ukąszenia owadów, tarasów wychodzących na tereny zielone oraz dużych okien i drzwi zewnętrznych decydujemy się na tzw. moskitiery.

Moskitiera – czemu służy?

Jest to swoisty rodzaj ochronnej siatki, montowanej najczęściej nad oknami, drzwiami lub nad łóżkiem. Jej zadaniem jest chronić mieszkańców przed uporczywym robactwem – w tym przed komarami, osami czy trzmielami.

Moskitiera – rodzaje I montaż.

Rodzaje moskitier determinowane są zwłaszcza przez cenę I sposób montażu. Wyróżnić możemy:

Moskitiery ramkowe – cechujące się swoją bezinwazyjnością i łatwością montażu. Tego typu moskitiera nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi czy wiercenia w ramie okna – jej mocowanie opiera się na zatrzaskach I uchwytach obrotowych.

W pierwszej kolejności należy rozpakować siatkę z opakowania od producenta, a następnie obrócić wszystkie zawiasy, w kierunku do środka okna. Następnie, ramkę wystawić na zewnątrz okna. Dociskając ją do ościeżnicy, przykręcamy zawiasy. Radzimy najpierw, prowizorycznie, wybrać kilka zatrzasków, a dopiero potem przykręcić pozostałą część uchwytów. Bezpiecznie będzie, jeśli sprawdzimy kilkukrotnie, czy rama jest zamontowana poprawnie I stabilnie. Tak zamontowana moskitiera nie musi być demontowana na okres zimowy I jest odporna na wszystkie zmiany atmosferyczne.

Moskitiery zwijane – ich wmontowanie wymaga więcej czasu I umiejętności, a uzyskany efekt nie różni się od swojej poprzedniczki. Moskitiery rolowane – okienne rozwijają się w pionie, a ich montaż wymaga zainstalowania siatki do ramy ościeżnicy. Drzwiowe natomiast rozwijają się w poziomie I montowane są w otworze drzwiowym (prowadnice znajdują się zarówno na dole jak I na górze framugi).

Moskitiery przesuwne – stosowane przede wszystkim do dużych drzwi tarasowych lub balkonowych. Montowane na prowadnicach, dzięki czemu przesuwa się je podobnie jak drzwi.

 

Poprzedni
Next post